Історія школи

На третій природній терасі села, яку називають «Горкут», гордо височіє серед невеличкого подвір'я маленької чепурної школи гірська красуня смерека, а рядом з нею, немов оберігаючи вхід на територію школи її товариш - могутній, в шість обхватів дитячих рук, найбільший на все село зелений дуб, яким понад 100 років , тихо перешіптуючись, спостерігають та оберігають спокій метушливої дітвори.

Точні дані про дату заснування першої школи в мікрорайоні Горкут с.Іспас не відомі. Зі слів жителів с.Іспас Мазуряка П.В., архівних даних та інших, на території сьогоднішньої школи була відкрита початкова школа 28 серпня 1892 року. В 1918 році на кошти Іспаської громади німецькі колоністи з Катериндофу (нинішнє с.Черешенька ) розпочали будівництво семирічної школи, яка прийняла перших учнів в початкову школу вже у 1922 році. Першим директором школи був п.Міруш. В 1922 році в школі налічувалося 37 учнів.

Частина вчителів, які були румунськими шовіністами, били ні в чому не винних дітей,
тільки за те, що вони не знали румунської мови. Ось уривок з розповіді Тарновецького І.І. (колишнього директора школи) :" Розповім про випадок зі мною. В 1936 році
в Іспаській школі (Горішній кут) на другий день після мого прибуття в школу вчителька звернулася до мене на румунській, мові. Я встав, але не зрозумів, що вона сказала. Тоді вчителька підійшла до мене і з усієї сили вдарила мене по обличчю. В непритомному стані я був доставлений в Чернівецьку лікарню, де мені зробили операцію і я залишився глухим на праве вухо. Коли ж батько подав цю справу на розгляд до суду, то там сказали, що такі справи не розбирають, бо вчителька захищала інтереси румунської держави. "

В 1940 році прийшло довгождане визволення. Діти одержали змогу вчитися на рідній мові. На базі школи організовується семирічна школа. Діти трудящих одержали змогу вчитися на рідній мові. Тільки в Іспаській семирічній школі в 1940 - 1941 навчальному році було створено три п'ятих і три шостих класи. Поряд з дітьми в школи йшла вчитись молодь, яка раніше закінчила румунські так звані «народні школи».

Тарновецький Іларій Гаврилович -один з перших післявоєнних директорів школи)

Разом з окупантами втекли й ті вчителі, що румунізували українське населення. На весь Вижницький район залишилось всього 13 -15 місцевих учителів. В багатьох школах не було жодного - вчителя. Проте ця проблема була успішно розв'язана. .Український уряд направив на Буковину потрібну кількість учителів і забезпечив усі школи педагогічними кадрами. Зокрема, в Іспаську горкутську школу прийшло подружжя Тарновецьких . Тарновецький І.Г. -уродженець с. Боянчук Заставнянського району та його дружина Тарновецька (Марко) О.І. уродженка с. Іспас. Це були кращі педагоги. Українські вчителі проявили величезну любов і увагу до місцевих дітей, ділилися з дітьми останнім кусочком хліба.(З спогадів Сопілко(Грицюк )М.М.)

Тарновецький Іларіон Гаврилович ( 1892-1972) закінчив вчительську студію в Чернівцях. Викладав в школі історію, географію, співи. З 1947р по 1958 рік - директор школи. У 1941 році разом з дружиною були заарештовані румунськими властями як вчителі українці, що навчали дітей українською мовою, позбавлені румунського громадянства та кинуті в тюрму. Однак після звільнення з тюрми Іларіон Гаврилович керує українським церковним хором, співає в народному домі м. Чернівці, влаштовує народні читання у власній хаті, грає на скрипці для односельчан, розказує історію України.

Тарновецька (Марко) Ольга Іванівна (1898-1959) вчителька математики Іспаської школи. Разом з глибокими знаннями, педагогічним тактом, проявляла особливу любов до дітей в школі. Одна з перших в області в 1945 році нагороджена значком "Відмінник народної освіти ", делегат учительських з'їздів, учасник Буковинського віча в 1944 році.

У 1940-1941 н.р. в 2-х школах Іспаса працювало 14 вчителів. Їм треба було багато працювати, бо не тільки учні 1-х класів, але й ті, що поступили вчитись у 5 - 6 класи, не знали жодної букви українського чи російського алфавіту, Навчання у всіх класах почалось з вивчення алфавіту. .Одержало можливість вчитися й доросле населення. В Іспасі, як і в інших селах, успішно йшла ліквідація неписьменності. Вперше були відкриті сільський клуб, бібліотека, амбулаторія.

Щастю визволених людей перешкодила війна. Німецькі та румунські фашисти принесли людям голод, смерть . Школи в селі майже не працювали. Всі інші соціально - культурні заклади, відкриті в 1940 - 1941 роках, були пограбовані, закриті.

В післявоєнні роки директорами школи були Козача Є.І, Ковальова К;.К., Тарновецький І.Г. (З жовтня 1958 р. школа стає восьмирічною, яку очолила Курейкіна Н.С.

З 1976 до 1987 р. школу очолює Тарновецький Ігор Іларіонович .

Народився 19.02.1929р. в с.Іспас. З 1936 по 1939 рр навчається в Іспаській початковій школі.

В1941-1942р.р. навчається в 5 класі Вижницької СШ, але змушений її покинути із-за арешту батьків румунськими властями. Після війни у 1944р.    навчається у  7 класі Іспаської семирічної школи, а в 1948 році закінчує Вижницьку СШ. Далі продовжує навчання в Чернівецькому вчительському інституті. В 1956 році закінчує Чернівецький державний університет за фахом - вчитель історії.

В 1950 році працює вчителем 3 класу Іспаської СШ, а з вересня цього ж року вчителем історії Мілієвської семирічної школи. В 1956-1958 р.р. вчитель історії Кибацької семирічної школи. З 1958р. по 1967 р. вчитель історії Іспаської СШ, а з 1967р. по 1970 р. організатор позакласної роботи школи. З 1970р. по 1976р. - директор Іспаської середньої школи сільської молоді. З 1976 року - директор Іспаської восьмирічної школи.

Тарновецький І.І. організатор сільського музею історії села. Вів велику пошукову роботу, співавтор книги "Історія міст і сіл України, відкрив стоянку людей трипільської культури в урочищі "Коритниця" с. Іспас. Відмінник освіти України, нагороджений багатьма відомчими нагородами.

 З 01.06.1987 року школу очолює її нинішній директор Гавалешко Олег Петрович, виходець з династії вчителів , (зять родини Тарновецьких) вчитель історії, вчитель вищої категорії, вчитель - методист, кавалер знаку МОНУ « Василь Сухомлинський», нагороджений Знаками «Відмінник народної освіти України», «Відмінник освіти України»,  Почесними Грамотами Міністерства освіти України, лауреат премії ім.. Ю. Федьковича.

Незважаючи на поважний вік шкільних будівель невпізнанно змінилася школа за останні 20 років. Значно зміцніла матеріальна база навчальних кабінетів. Навчальні кабінети початкових класів, кабінети історії, української мови, біології, природничих наук, трудового навчання по праву рахуються кращими в районі. В школі існує зразкове спортивне містечко з нестандартним обладнанням, шкільне футбольне, гандбольне, волейбольне та баскетбольне поля. Перекрито металопрофілем основний корпус школи, побудовано шкільну котельню на газі та здійснено центральне водяне опалення школи, облаштовано колодязь та глибинну водяну свердловину, проведено каналізацію від шкільної їдальні, облицьовано стіни основного корпусу сайдингом, побудовано 300м шкільної огорожі.

А в 2014 році школу рішенням сесії районної ради перепрофільовано в Іспаський навчально-виховний комплекс.

Педагогічний колектив школи продовжує удосконалення системи внутрішкільного управління і методичної роботи, працюють над налагодженням комплексної системи виховної роботи.

Основним завданням школи є: вивчення історії рідного краю, ознайомлення учнів з культурною спадщиною українського народу, з народними традиціями, формування в учнів кращих якостей національного характеру, виховання українця - громадянина України.

Проведення всіх навчально-виховних заходів спрямоване на поглиблення краєзнавчої роботи, виховання почуття патріотизму, основ естетичної культури; на розвиток кращих здібностей дітей. Директор школи неодноразово виступав на обласних науково-практичних конференціях з питань запровадження інноваційних форм та методів управління школою, друкувався в пресі з різноманітних питань.

З 25 основних учителів школи мають: вищу освіту - 20 чол., середню спеціальну - 5 чол.. Вчителів, яким встановлена вища кваліфікаційна категорія - 7, з них - "учитель-методист" - 2", старший учитель"-5. Спеціалістів з І категорією -7, з ІІ категорією -1, спеціалістів -5. Відмінників освіти і науки України - 7, вчитель фізкультури Жовнірчук С.Д. - кандидат в майстри спорту, вчитель образотворчого мистецтва Ватрич В.О.- член спілки народних майстрів України.

Високими рейтинговими оцінками відмічена робота колективу школи з питань: методичних заходів, шкільного методкабінету, спортивно-масової роботи, проведення конкурсів, свят, художньої самодіяльності, роботи бібліотеки, участі в районних олімпіадах. Серед найвагоміших результатів слід відзначити, що учні школи на ІІ етапі всеукраїнських учнівських олімпіад посіли 6 призових місць з предметів в 2017 р. І місце в ІІІ етапі в 2015р. та ІІ місце в ІІІ етапі в 2017 р. з трудового навчання . На протязі декількох років на базі школи працює філіал обласної дитячої юнацької спортивної школи з вільної боротьби. Її вихованці неодноразові переможці обласних та республіканських турнірів. Зокрема : Павук Артур - майстер спорту з вільної боротьби, призер юнацької європейської першості, Кусяк Надія - кандидат в майстри спорту з вільної боротьби.

Зусилля адміністрації спрямовані на створення атмосфери співробітництва, взаємодопомоги, розкутості, прояву ініціативи, творчого підходу, самостійності в роботі як вчителів, так і учнів. Адміністрація школи, в тісному контакті із профкомом сприятимуть зростанню авторитету вчителя, престижності його предмета, покращення умов його роботи, матеріального стану, створюватимуть і підтримуватимуть в педколективі вимогливість, творчий мікроклімат, атмосферу чуйності і доброзичливості, сприятимуть дальшому втіленню в життя шкільного колективу демократичних засад, дбатимуть про перспективний розвиток школи.

Шкільний методичний кабінет є центром інформаційно-методичного забезпечення навчально-виховного процесу в школі, а також підвищення фахової підготовки та надання методичної допомоги вчителям. Тут зібрані нормативно-правові документи щодо діяльності освітнього закладу, педагогічна преса та фахові журнали, новинки методичної літератури, зразки нових підручників, програми з основ наук.

Учителі тут можуть познайомитися з матеріалами досвіду провідних педагогів школи та адресами ППД шкіл району, області. Для молодих та малодосвідчених педагогів - поради щодо організації навчально-виховного процесу. Вчителі школи працюють у тісній співдружності з педагогічними колективами району, беруть активну участь у роботі районних методоб'єднань, виступають з повідомленнями, діляться досвідом роботи.

На базі школи створено шкільний творчу групу вчителів щодо впровадження елементів та зерен передового педагогічного досвіду чому сприяє і комп'ютерний навчальний комплекс школи. Практично всі вчителі школи володіють комп'ютером.

Успіх виховного процесу залежить від відносин між учителем і учнем, які мають розвиватися на основі співробітництва і ділового партнерства.

Головним із напрямків виховної роботи з учнями є громадянське виховання. З цього питання у закладі проведено ряд заходів. Головними завданнями родинного виховання є гармонійний всебічний розвиток дитини, підготовка її до життя, формування моральних цінностей.

І як результат протягом 10 років в школі не зареєстровано жодного випадку здійснення злочину, жодна дитина не знаходиться на обліку в інспекції в справах неповнолітніх.

Серед заходів військово-патріотичного напрямку слід відзначити посвята у козачата, конкурс козацького строю та пісні. Педагогічний колектив закладу приділяв художньо-естетичному вихованню, що дало змогу посідати призові місця в районі.

Моральне виховання спрямоване на прищеплення та розвиток почуття моралі, міцних переконань, постійно перебувати в центрі уваги колективу. Класні керівники і адміністрація школи провели в цьому напрямку певну роботу.

Серед основних заходів трудового навчання, спрямованого на формування творчої працелюбної особистості, проведено конкурси гуртків, малюнків, вишивок, тощо. Екологічне виховання покликане забезпечити молоде покоління науковими знаннями про взаємозв'язок природи і суспільства протягом навчального року. Мета напрямку «Формування здорового способу життя» - забезпечення повноцінного розвитку дітей, охорони та зміцнення їх здоров'я, формування фізичних здібностей особистості.

Серед заходів превентивного виховання, яке передбачає попередження злочинності серед неповнолітніх, заслуговують на високу оцінку класні колектив 5-9 класів, які за цей рік не мали жодного порушення дисципліни, а робота класних керівників заслуговує на подяку .



 

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати